Jesteś w: > Start > Co nowego > Z życia WTZ Kluczbork > Rok 2006Z życia WTZ Kluczbork


2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015


• Odwiedziny kolędowe
• Wyjście do muzeum
• Bal karnawałowy
• Pierwszy Dzień Wiosny
• Rekolekcje wielkopostne w Głuchołazach
• Śniadanie Wielkanocne
• Pomagamy przy rozdziale darów w ramach programu PEAD 2006
• Warsztatowe Piątki - akcja reklamowa WTZ Kluczbork
• Piknik w "Agrochatce"
• Festiwal Niezwykłości
• Piknik w leśniczówce
• Andrzejki
• Wyjazd do Głuchołaz
• Odwiedziny św Mikołaja
• Opłatak Warsztatowy
Odwiedziny kolędowe

Szósty stycznia nowego, 2006 roku. Dziś obchodzimy święto "Trzech Króli".
Dziś też z tradycyjnymi odwiedzinami kolędowymi przyszedł do nas nasz ksiądz proboszcz, a zarazem dyrektor - ks. Piotr Bekierz.
Tak jak w każdym domu, był stół nakryty białym obrusem, a na nim krzyż i świece. Wspólnie zaśpiewaliśmy kolędę, po czym Ksiądz Proboszcz rozpoczął modlitwę i udzielił błogosławieństwa. Na pamiątkę każdy z nas otrzymał okolicznościowy obrazek.
Potem odbył się wspólny poczęstunek, przygotowany przez uczestników na pracowni gospodarstwa domowego. Niektórzy z nas byli tak zaaferowani, że o robieniu zdjeć przypomnieli sobie dopiero wtedy, gdy Ksiądz już się pożegnał i wyszedł. Ta relacja będzie więc, niestety, bez ilustracji.


Powrót na górę


Wyjście do muzeum

14 lutego - dziś są Walentynki i z tej okazji idziemy wszyscy do muzeum im. Jana Dzierżona
na wystawę pt. "W świecie żaglowców". Eksponaty tam wystawione pochodzą z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Mogliśmy zobaczyć modele żaglowców, przyrządy pomiarowe i sprzęty użytkowe, a także obrazy przedstawiające bitwy morskie i żaglowce.

Wśród modeli były statki wojenne, handlowe i podróżnicze; między innymi statek Santa Maria, na którym Krzysztof Kolumb dopłynął do Ameryki; statek Wikingów i statek Wiktoria. Było też wiele modeli mniej sławnych, ale niemniej ciekawych statków.

Mogliśmy też zobaczyć flagę (Banderę), hełm i mundur marynarza, a także broń, którą żeglarze i marynarze bronili się w czasie bitew. Są także miniatury kotwic, jakich wtedy używano.

W dawnych czasach napędem statków była siła mięśni wioślarzy lub siła wiatru. Aby podróżować potrzebny był silny wiatr, a jeśli pogoda była bezwietrzna to wyprawa się przedłużała.

Po obejrzeniu wystawy dotyczącej żeglarstwa zerknęliśmy jeszcze na kolekcję rysunków artysty Stanisława Lewczuka poczym zebraliśmy się i wróciliśmy na Warsztaty.

A tam czekała na nas niespodzianka: pączki, które pałaszowaliśmy w tempie błyskawicy. Do zajęć wracaliśmy z mniejszym pośpiechem, ale czasu nie zostało już wiele i wkrótce pojechaliśmy do domów.


Autorami relacji są uczestnicy: Anna W. i Krzysztof W.

Powrót na górę


Bal karnawałowy

Dnia 23. lutego 2006 r. zostaliśmy zaproszeni na Bal Karnawałowy który odbył się w Szkole nr 5 w Kluczborku. Było bardzo fajnie - na ten bal poszła grupa pięcioosobowa wraz opiekunami.

Oprócz nas bawiło się na tym balu około 200 osób. W jego trakcie zaproszeni goście byli witani chlebem i miodem, odbył się również pokaz mody oraz był słodki poczęstunek. Zabawa odbywała się w rymie muzyki i wszyscy byli bardzo zadowoleni z tego balu.

Nasza grupa prezentowała małe przedstawienie o pszczelarzu i o leniwej pszczółce która nie chciała pracować w ulu.


Autorem relacji jest uczestniczka: Basia T.

Powrót na górę


Pierwszy Dzień Wiosny

Czwartek, 23 marca bieżącego roku - tego właśnie dnia został zaplanowany wyjazd do Opola.
Ależ oczywiście, była ku temu okazja: Pierwszy Dzień Wiosny! Co do Pani Wiosny, to mogłaby już się pojawić, co wy na to? Jednak chodźmy dalej - fakt: 21 marca był dwa dni wcześniej, jednak nie mogliśmy jechać tego dnia, gdyż bilety zostały wyprzedane. A to pech! W tym momencie należy się wyjaśnienie, że wybieraliśmy się do kina Kinoplex.

Do wyboru były dwa seanse: "Czerwony Kapturek - prawdziwa historia" oraz "Papież Jan Paweł II". Jeszcze poprzedniego dnia, każdy z uczestników wpisał się na listę, na jaki film chciałby pójść. Tak więc powstały dwie grupy.

Po przyjeździe na miejsce chwilę poczekaliśmy, poczym kierownik rozdał każdemu po bilecie i tym samym mogliśmy pomaszerować na seans.

Po obejrzeniu filmów, niektórzy wymieniali się swoimi wrażeniami, a po 20 minutach pojechaliśmy do McDonalda - w końcu była pora obiadu, i co niektórym burczało w brzuszkach!

Każdy dostał po zestawie: cola, macwieśniak i frytki, a niektórzy jeszcze dokupowali sobie to i owo, bo było im za mało :-)

Czas minął nam bardzo miło, wszystkim dopisywał humor. Po jedzeniu zebraliśmy się i pojechaliśmy do domu, wspominając miło spędzony Pierwszy Dzień Wiosny.


Autorem relacji jest uczestniczka: Aneta M.

Powrót na górę


Rekolekcje wielkopostne w Głuchołazach

W poniedziałek 10 kwietnia część osób z Warsztatów pojechała do Głuchołaz na Rekolekcje Wielkopostne. Po przyjechaniu na miejsce rozgościliśmy się i zostaliśmy zaproszeni do sali balowej w której miało się odbyć spotkanie. Czekając na pozostałe Warsztaty które jeszcze nie dojechały, śpiewaliśmy wspólnie pieśni kościelne, można było również zapoznać się z nowymi osobami oraz przystąpić do spowiedzi świętej. Z Warsztatów zostali zaproszeni między innymi Racibórz, Nysa, Siołkowice. Było nas wszystkich ok. 200 osób.

Spotkanie rozpoczęło się Konferencją - było nawiązanie do osób niepełnosprawnych, oraz cytowanie listów Jana Pawła II. Po zakończeniu zostaliśmy zaproszeni na mały poczęstunek, a wkrótce po jego spożyciu rozpoczęła się Msza Św. Po jej zakończeniu można było wybrać jedną z propozycji: obejrzeć film "Pasja", wziąć udział w Drodze Krzyżowej lub obejrzeć przedstawienie pt. "Szukam Przyjaciela" które zostało wystawione przez nas.

Po zakończeniu spektaklu spakowaliśmy się i ruszyliśmy w drogę powrotną do domu, czekało nas ok. 1,5 godziny jazdy. W domach byliśmy po godz. 17.00, zmęczeni, jednak własne nasze przemyślenia i refleksje pozostały długo i głęboko w naszych sercach.


Autorkami relacji są uczestniczki: Anna W. i Aneta M.

Powrót na górę


Śniadanie Wielkanocne

12 kwietnia zapanowało małe zamieszanie. Tego dnia miało się odbyć u nas na Warsztatach Śniadanie Wielkanocne. Gdy goście zaproszeni już się zjawili, wszyscy zostaliśmy zaproszeni do wspólnego obejrzenia przedstawienia pt. "Szukam Przyjaciela", które zostało zaprezentowane przez Uczestników.

Przenieśliśmy się w szarą rzeczywistość, gdzie każdy z nas ciągle biegnie za czymś, za karierą, za pieniędzmi, za byciem doskonałym, nie mając czasu na chwilę zadumy, na szczerą rozmowę, nie mówiąc już o prawdziwej przyjaźni.


My wszyscy Uczestnicy wraz z Instruktorami oraz z zaproszonymi gośćmi wspólnie zasiedliśmy do stołów, gdzie razem odmówiliśmy modlitwę, którą poprowadził ks. Piotr Bekierz. Po czym częstowaliśmy się poświęconym pokarmem. Na stołach zagościły takie potrawy jak: żurek z kiełbasą białą, jajka w różnej postaci - gotowane na twardo i w sałatce; babka, jabłecznik i wiele innych pysznych smakołyków.

Dzień minął nam radośnie, zmierzając powoli ku końcowi, a w naszych sercach rodziło się większe pragnienie w oczekiwaniu na Niedzielę Wielkanocną. Tego właśnie dnia my zasiądziemy ze swoją rodziną lub w gronie najbliższych do Śniadania Wielkanocnego.

Z okazji nadchodzących Świąt chcemy Wam życzyć: Wielu radosnych chwil; serdecznych spotkań rodzinnych i smacznego jajka - życzą Uczestnicy wraz z pracownikami WTZ Kluczbork.


Autorem relacji jest uczestniczka: Aneta M.

Powrót na górę


Pomagamy przy rozdziale darów w ramach programu PEAD 2006

Z początkiem marca br. Caritas Diecezji Opolskiej po raz kolejny przystąpiła do unijnego programu pomocy żywnościowej dla najbiedniejszych krajów Unii Europejskiej (więcej informacji na ten temat na stronie Caritas Diecezji Opolskiej).

Ponieważ nasza placówka mieści się w jednym budynku z siedzibą Biura Caritas Rejonu Kluczbork, uczestnicy WTZ mają okazję czynnie włączyć się we wspomnianą wyżej akcję. Nasze uczestnictwo polega przede wszystkim na pomocy w rozładunku transportów z żywnością. Czasem bierzemy także udział w segregacji i dystrybucji darów do poszczególnych Parafialnych Zespołów Caritas.

Nasi uczestnicy, zwłaszcza ci silniejsi, z wielką ochotą angażują się w tę pomoc:

Właśnie przyjechał transport z darami

Przy rozładunku najpraktyczniejsza okazuje się
stara metoda: "Podaj cegłę!"


Powrót na górę


Warsztatowe Piątki - akcja reklamowa WTZ Kluczbork


Od 12 maja br. przez kolejne cztery piątki będzie trwała nasza "akcja reklamowa" na kluczborskim Rynku.

Aby przybliżyć lokalnej społeczności, oraz gościom przybywającym w dzień targowy do Kluczborka,
idee przyświecające działalności WTZ i twórczość uczestników, postanowiliśmy przez jakiś czas
co piątek rozstawiać na Rynku nasz straganik.

Można tam będzie obejrzeć wystawę fotografii ilustrujących naszą działalność, spotkać się
i porozmawiać z uczestnikami, a także zobaczyć
lub kupić wykonywane przez nich prace.

Serdecznie zapraszamy - może to właśnie u nas
uda się Państwu znaleźć ciekawy upominek lub niekonwencjonalną ozdobę!

Przygotowaliśmy także ulotki z podstawowymi informacjami o naszej placówce, które chętnie rozdamy zainteresowanym.


Powrót na górę


Piknik w "Agrochatce"

W dniu 13.05.2006 pojechaliśmy na wycieczkę do "Agrochatki" - gospodarstwa agroturystycznego w niedalekim Biadaczu.


Wyjechaliśmy prosto z WTZ dwoma busami o godz. 8.00. Po dotarciu na miejsce zostaliśmy przywitani przez gospodarzy "Agrochatki" - rodzinę państwa Woźniaków i ich psa o imieniu Milka.

Jednym z punktów programu było oprowadzenie nas po gospodarstwie i pokazanie nam zwierząt. Można było zobaczyć króliki, kury i krowę; spróbować wydoić kozę...

Następnie gospodarze ugościli nas sokiem, kawą i małym co-nieco.

Kolejnym tematem programu było opowiadanie na temat życia pszczół: ile ich jest w rodzinie pszczelej, jakie są rodzaje uli, z czego powstają. W czasie opowiadania pan Jerzy pokazał nam produkty pszczele: propolis, pyłek kwiatowy, kit pszczeli i różne gatunki miodu. Dostaliśmy również wosk i knot, z których własnoręcznie uformowaliśmy świeczki.
Ostatnim punktem programu był grill, oraz zabawy na świeżym powietrzu (piłka nożna, tenis stołowy), można było też pohuśtać się na huśtawce. Tak spędziliśmy pozostałą część dnia i pełni wrażeń wróciliśmy do domów.

Na pewno każdy z nas długo będzie pamiętał i wspominał tamten dzień w "Agrochatce".


Autorami relacji są uczestnicy: Anna W. i Krzysztof W.

Powrót na górę


Festiwal Niezwykłości

08 września 2006 - kluczborski Rynek.

W tym dniu uczestniczyliśmy w imprezie pt. "Festiwal Niezwykłości".

Na ten festiwal zaproszono rozmaite placówki, m.in. W.T.Z. Kluczbork, Przedszkole Integracyjne, Szkoła Specjalna Nr.6. itp.

Przybyli na miejsce zaproszeni goście przywieźli ze sobą wykonane przez siebie prace, które można było kupić. My sprzedawaliśmy także ciasto, kawę i rurki z bitą śmietaną. Ciasto rozeszło się w błyskawicznym tempie!

Pomysłodawcy zapewnili nam różnego rodzaju atrakcje np. występy artystów, przejażdżka samochodem terenowym itp.

Czas dobiegał końca i wiadomo, że to co dobre zawsze szybko się kończy - lecz nie ma się co smucić: zostają nam fotki i wspomnienia, a organizatorom dziękujemy.


Autorem relacji jest uczestnik: Krzysztof W.

Powrót na górę


Piknik w leśniczówce


13 września - jedziemy wszyscy na piknik do leśniczówki.
Przyjeżdżamy na miejsce, dzielimy się na grupy, dostaliśmy wiaderka i w las!
Gdy jedni zbierali grzyby, to drudzy sobie spacerowali, oddychając świeżym powietrzem.
Nasz fotograf pojawiał się i znikał raz tu, raz tam; niewiadomo skąd, gdzie i kiedy się mógł pojawić.
Zebraliśmy pełne wiaderka - hurra!!
Wracamy na miejsce przyjazdu. Tam już czeka na nas grillowane co-nieco (kaszanka, kiełbaska) oraz coś do picia.
Czas szybko dobiegł końca - trzeba wracać do domów.

Autorami relacji są uczestnicy: Anna W. i Krzysztof W.

Powrót na górę


Andrzejki

Dnia 30. 11. 2006 został zorganizowany wyjazd do Chocianowic z okazji Andrzejek. Po dojechaniu na miejsce dwoma busami, weszliśmy do restauracji "Stara Karczma".

Stoliki były już dla nas zarezerwowane, siedząc przy nich podziwialiśmy wystrój kawiarni, była urządzona po staropolsku nad naszymi głowami wisiały suche gałęzie z liśćmi. Po bokach porozwieszane ubrania, gdzie niegdzie można było dostrzec główki czosnku. Na ścianach wisiały obrazy, stały po bokach stoliki na których leżały stare sprzęty takie jak, zegary, młynki była nawet stara kasa sklepowa. W między czasie kelnerka roznosiła ciepły posiłek.


Po obiedzie odbyły się wróżby, było lanie wosku, losowanie kubka pod którym były, pieniądze, różaniec, obrączka, była też wróżba ze szpilek było trzeba wpatrzeć jaka litera się z nich ułożyła, i na tą literę ma się zaczynać imię drugiej osoby. Było jeszcze wiele innych ciekawych wróżb które przygotowali dla nas terapeuci. Na koniec Andrzejek każdy losował swój dobry los, i tak pomału zabawa dobiegła końca. Z Chocianowic wróciliśmy zadowoleni, i ten wspólny czas na długo zapadnie nam w pamięci.


Autorem relacji jest uczestnik: Piotr K.

Powrót na górę


Wyjazd do Głuchołaz


W dniach od 4 do 13 grudnia 2006 roku, czworo uczestników naszych Warsztatów
brało udział w kursie pt. "Ścieżki kariery zawodowej dla osób niepełnosprawnych", który odbywał się w ośrodku "Skowronek", mieszczącym się w Głuchołazach.
Szczegółową relację uczestników kursu zamieszczamy tutaj: Dziennik kursu "Ścieżki kariery zawodowej dla osób niepełnosprawnych"


Autorami relacji są uczestnicy: Anna W i Piotr K.

Powrót na górę


Odwiedziny św. Mikołaja


Dnia 6 grudnia 2006 roku, w czasie zajęć Warsztatowych odwiedził
nas nie zapowiedziany gość.

Nastąpiło wielkie zamieszanie, po kątach było słychać: "To On, to On!".

Kierownik zaprosił wszystkich uczestników i terapeutów do pracowni plastycznej. Gdy się zebraliśmy, na twarzach niektórych z osób było można dostrzec wielkie zdziwienie i jeszcze większe zaskoczenie.

Po chwili nastąpiło głośnie pukanie do drzwi, w których pojawił się św. Mikołaj. Na plecach dźwigał wielki, ciężki wór, był bardzo zmęczony po długiej podróży.

Każdy otrzymywał od niego prezent, ale żeby na niego sobie zasłużyć, trzeba było powiedzieć wierszyk, lub coś zaśpiewać.

Po odpoczynku pożegnał się z wszystkimi, i ruszył w drogę do kolejnych dzieci.


Autoramem relacji jest uczestniczka: Aneta M.

Powrót na górę


Opłatek Warsztatowy

Wigilię dla pracowników i uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej odbyła się w środę 20 grudnia 2006. Od samego rana trwają przygotowania do wspólnego świętowania, ustawiamy stoły i ławki. Wigilia ma się rozpocząć o godzinie 11.00, na miejsce przybywają już zaproszeni goście, wśród których jest ksiądz dyrektor Henryk Kontny, i pani dyrektor Iwona Hrynyszyn z P.C.P.R.

Nasi artyści już czekają i się niecierpliwią ponieważ przygotowali przedstawienie Bożonarodzeniowe. Podczas jego trwania mieliśmy czas na refleksję i przemyślenia. Gdy zakończył się występ, ksiądz podziękował wszystkim dobrym słowem i pobłogosławił opłatki; po rozdaniu ich wszystkim obecnym, zaczęliśmy składać sobie nawzajem życzenia.

Po dłuższej chwili kierownik zaprosił obecnych do jadalni na Wigilijną Wieczerzę. Po przejściu na stołówkę, ksiądz rozpoczął kolację wspólną modlitwą. Na naszym stole nie zabrakło tradycyjnych potraw takich jak barszcz z uszkami, smażona ryba, sałatki ze śledzia, ciasta i jeszcze wiele innych smakołyków. Ale co dobre szybko się kończy i tak czas wspólnego kolędowania dobiegł końca..
Autorami relacji są uczestnicy: Anna W, Krzysztof W.

Powrót na górę

Start | O nas | Pracownie | Galeria prac | Kontakt | Co nowego | Linki